• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Bisiklet Seçimi

KONULAR                                                :

1). Hangi tür bisiklet size daha uygundur? 
2). Hangi kadro boyu size en uygundur? 
3). Bisikletin En Önemli Parçaları Nelerdir?
4). Bisiklet Satın Alma Rehperi (Link)
5). İlk bisikletimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz? (VİDEO)
6). Bisiklet alırken boy seçiminde nelere dikkat edilmeli? (VİDEO)

Bisiklet alacaksınız ama bir türlü karar veremiyorsunuz  Acaba size uygun bisiklet hangisi? Karar Karar vermenize yardımcı olmak için öncelikle aşağıda ki şu soruların cevaplarını verebilmeniz lazım.

1). Hangi tür bisiklet size daha uygundur? 

Yani alacağınız bisikleti hangi amaç için kullanacaksınız? Bisikletler genel olarak;"Dağ Bisikleti", "Şehir Bisikleti", ve "Yarış Bisikleti (yol bisikleti)" olarak üç ana grupta toplanır. Biz aslında bu gruba "Tur Bisikleti" nide dahil edeceğiz. Tur bisikletleri her ne kadar şehir bisikletlerine çok benzese de asla aynı değildir. Aradaki fark kısa mesafe koşan atletle maraton koşan atlet gibidir.Kullanma amacınıza uygun bisiklet seçmek aldığınız üründen maksimum performans almanızı sağlayacaktır

2).Hangi kadro boyu size en uygundur?

Bisiklet türlerinden birini seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bisiklet kadrosunun size uygunluğudur. Bunun ideal ölçüsü ise şudur: Ayaklarınız yerde, bisikletin üst borusu üzerinde durduğunuz zaman boruyla aranızda dağ bisikletinde en az 3-4 cm, yarış ve tur bisikletlerinde 2,5 cm boşluk olması gerekir. Kadro boyu, bisikletin diğer ölçüleri arasında en fazla önem taşıyandır. Aşağıdaki tablo genel olarak bacak boyu ile kadro boyu arasındaki oranı belirler. Bu tablodaki değerler genel olmasının yanında,kişinin tercihlerine göre de farklılık gösterebilir.
(Not: 185 cm boyunda olan biri 19” kadroya binebileceği gibi bir boy düşük kadroya da binebilir. Yani aynı kişi için 17” kadroda uygun olabilir. Buradaki asıl mantık şudur. Bisiklette ağırlık merkezi yere yakın oldukça , sizin bisikleti kontrol etmeniz daha kolay olur. Özellikle bu tarz boy seçimini yarışçılar daha çok yapar. Çünkü arazi şartlarında , dağ bisikleti kullanan biri için bisikleti kontrol edebilmek her şeyden daha önemlidir.)
 
Aslında bir üçüncü madde olarak bütçe durumu da ilave edilebilir. Fakat biz bütçenizin yeterli olduğunu varsayıyoruz.

 3). Bisikletin En Önemli Parçaları Nelerdir?
 
Bisiklete yeni başlayacak kişilerdeki genel eğilim, oradan buradan duyduğu eksik bilgilerle mağazalara giderek, kendini oradaki satış elemanına teslim etmek oluyor. Bisiklete ödedikleri parayı bisikletin hangi özelliğine ödediklerini bilmiyorlar. Bir bisiklette en çok neye dikkat edilmeli bilmiyorlar. Yeni bir bisiklet alırken, önem sıralamanızın ilk üç sırasında ne olması gerektiğine dair biraz bilgi vermek istiyorum.


Bir bisiklete bakarken dikkat etmeniz gereken ilk şey, o bisikletin kadrosudur. Kadronun yapısı ve açılarıdır. Aklınızda sempati duyduğunuz bir marka var ise, o markanın kadro dizayn etme işinde ne derece iyi olduğunu biraz araştırın. Yeterli derecede araştırma ve geliştirme üzerine yoğunlaşıyorlar mı? Sporculardan geri bildirimler alarak mı kadrolarını tasarlıyorlar? Anatomik özellikler dikkate alınıyor mu? Bunlar önemli noktalar. Mutlaka araştırın veya satış personelini sıkıştırın. Gerekirse satın alacağınız markayı burada temsil eden ilgili kişiye kadar ulaşıp, kadro hakkında tatmin edici bilgiye ulaşın. Mağazalarda çalışanların aceleci tavırlarına çanak tutmayın. Çok sevdiğiniz bir kadronun size uygun boyu yok ise, size bir büyük veya bir küçük beden aldırmak için sunulan gidon boğazı veya sele borusuyla ayar çekeriz gibi tavsiyelere kulak asmayın. Gerekirse bekleyin ama doğru kadro boyunu alın. Geometri tablosunu mutlaka kontrol ettirin. O kadro üzerinde saatlerinizi geçireceğinizi unutmayın. Size tam olarak uymalı. Kötü bir kadroya sahip olursanız, üzerindeki en güzel donanımlar bile sizin sürüş zevkinizi iyileştirmeye yetmez. Eninde sonunda kadroyu değiştirmek zorunda kalırsınız. Hele ilk bisikletinizi alırken kötü bir kadro tercih ederseniz, tümüyle bisikletten soğumanız bile söz konusu olabillir çekeceğiniz ağrılar sebebiyle. Bütçenize göre hareket ederken, mantıklı davranıp uzun vadeli düşünün. Sırf üzerinde bir üst gruba ait donanımlar var diye, gidip de kötü bir kadro almayın. Donanımları değiştirirsiniz paranız oldukça. Yeter ki, aldığınız kadro bu yatırıma değecek nitelikte olsun. Aynakol göbeğinin bulunduğu noktanın; yani, pedala kuvvet uyguladığınızda en fazla yük binen bölgenin çok fazla esnememesi önemli bir detaydır. Kadronuz ne kadar esniyorsa, harcadığınız güç o kadar boşa gidiyor demektir.

İkinci önemli nokta, bisikletinizin teker setidir. Güzel bir kadro aldınız, konforlu ve rahatsınız. Agresif bir yapısı var ve biliyorsunuz ki, hızlanmak ve o hızı korumak için ideal bir yapıya sahip. Ama nedense hızınızı uzun süre koruyamıyorsunuz. Sebebi ne olabilir? Jantlarınızın yeteri kadar akıcı olmaması olabilir mi? Kesinlikle! Mağazalarda satılan giriş ve orta seviye bisikletlerdeki jantlar genellikle vasat olur. İlk etapta işinizi görür ama ivmelenmek istediğinizde size engel değil destek olan bir jant setiyle sürüş yaptığınızda aradaki farkı hemen anlarsınız. Jant setinin akıcı olması demek, jant göbeğindeki sürtünmenin az olması demektir. Birbirine değen parçaların; içeride dönen o sisteme ait her bir parçanın, hızınızı korumaya yardımcı olması demektir. Elbette jantın dizaynı ve çemberinin kalitesi de önemlidir ama bütün iş göbeğinde biter. Jantın tellerinin geleneksel mi yoksa rüzgarı yarsın diye bıçak gibi mi olup olmadığının o kadar da fazla önemi yok sizin için. Önemli olan, göbeğinin sağlamlığı ve kalitesidir. Kilonuza uygun bir jant aldığınızdan da emin olun. Jant telleri kırılan, göbeği zarar gören jantlarınız olsun istemiyorsanız, hafiflikten ziyade dayanıklılığa özen gösterin. Siz üzerindeyken, sizin ağırlığınızla birlikte ivmelendikten sonra o hızı ne kadar uzun süre koruyabildiği çok önemlidir jantların. İyi bir kadroya yapılacak en iyi yatırım, öncelikli olarak iyi bir teker seti almaktır. Teker setinizden tam performans almak istiyorsanız, kaliteli bir dış lastik kullanmanız gerektiğini de sakın unutmayın.

Listenin üçüncü sırasında ise, bisikletinizi faaliyete geçirecek olan aktarım organları bulunmakta. Türkiye'de genelde bu iş sidik yarışına dönmüş durumda. Daha iyi bir vites grubunuz olunca, bisikletlerinin daha iyi gideceğini sanan kişiler var. Bisikletin daha iyi gitmesi için, öncelikle kadro, sonra da teker setinin iyi olması lazım. Sonrasında ise iş o bisikleti kullanan kişiye geliyor. Siz pedala iyi basmıyorsanız, en iyi vites grubu da olsa fayda etmez. Yani, vites grubuna gelene kadar epey başka önemli nokta olduğunu söyleyebilirim. İyi bir vites grubu ne anlama gelir? Neden pahalıdır? İyi bir vites grubu, alt seviyedekilerine kıyasla hafif olur. Kullanılan malzeme kalitesi değişir ama genellikle daha kısa ömürlü olur. Vites geçişleri daha seri ve vites ayarının bozulması daha nadir gerçekleşir. Yani, sizi yarı yolda bırakma riski, sizin de kullanım şeklinize bağlı olarak, biraz daha düşük olur. Burada sorulacak soru, sizin buna ne kadar ihtiyacınız olduğuyla ilgilidir. Yarışacak mısınız? Yoksa sadece hobi kullanıcısı mısınız? Bütçeniz ne durumda? Bunlara verdiğiniz cevaplara göre tercih yapmanızda fayda var. Hobi kullanıcısı olursunuz ama bütçeniz iyidir. O zaman üst seviye vites grubu alın. Ama iyi bir kadro ve teker seti aldıktan sonra bunu yapın. Bütçenizi kadro ve teker setine harcadınız, vites grubuna para kalmadı. Olsun. Şimdilik alt seviye alın. Sonra yükseltirsiniz. Neticede bisikletiniz bu yatırıma değecek nitelikte. Mağazalarda hangi bisiklette ne takılı diye eğilip onları kontrol ederken kendinizi kaybetmeyin. Kötü kadrolara takılmış iyi setlerin tek başına hiçbir anlamı yok. Kadroyu satarım derseniz o ayrı. İyi bir set yakaladıysanız ve o seti bisikletle değil de tek alsanız size daha pahalıya gelecekse, bisikleti alın ve kadrosunu kullanmadan satın. Bunlar size kalmış. Vites grubunu ayrı alırken dikkat etmeniz gereken nokta onun aynakol ve rublesinin ölçüleridir. Yeni başlıyorsanız, aynakolunuzun küçük çarkının 34, büyük çarkının 50 dişli olması uygundur. Tırmanırken iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, rublenin en büyük dişlisinin sayısını da yüksek tutun. 11-23 değil, 11-27 alın. Bu tip şeyleri, bilgili olduğuna inandıysanız, satış personeli ile istişare ederek de kararlaştırabilirsiniz.

Bu üç ana parçayı kararlaştırdıktan sonra, geriye kişisel ölçülerinizi de dikkate alarak tercih yapmanız gereken diğer parçalar kalıyor. Selenizi alırken pelvis kemiğinizin ölçüsüne göre almaya özen gösterin. Bunun ölçüsünü yapan bisiklet mağazaları var. Rahatsızlık ve uyuşma hissini minimuma indirmek için doğru sele kullanmanız şart. Akabinde uygun bir gidon ve gidon boğazı almalısınız. Gidon boğazı, sizin gidona uzanma mesafenizle alakalıdır. Yanlış mesafesi olan boğaz kullanırsanız, elleriniz ve avuçlarınızda baskı oluşabilir. Gidon alırken ise, omuz genişliğinizi ölçtürdükten sonra gidon ölçüsüne karar verin. Büyük veya küçük gidon kullanmak, kollarınızın eklem yerlerinde ve omuzlarınızda ağrılara sebep olabilir. Gidonda esnemezlik önemlidir. Atağa kalkarken veya yokuş çıkarken gidondan güç aldığınızda, o gidon ne kadar esniyorsa sizin gücünüz de o kadar boşa gidiyor demektir.

Son olarak, bisiklette tüm mühendislik güç aktarımının doğru biçimde olması ve bisikletin güven veren yapıda olması için geliştirildiğinden, bisikletin kafa seti ve aynakol göbeğinin bulunduğu noktalarda kullandığınız malzemelerin üst seviye olması sizin yararınıza olacaktır. Bu bölgelerde dayanıklı ve kaliteli ürün tercihleri yaparsanız, bisikletinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

http://www.dengetekeri.org/sitesinde alınmıştır.

4). Bisiklet Satın Alma Rehperi (TIKLA)

Konu ile alakalı internet'ten derlediğimiz aşağıdaki videoları da istifadenize sunuyouz.
 
5). İlk bisikletimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
6). Bisiklet alırken boy seçiminde nelere dikkat edilmeli?