• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Surly LHT

"Surly LHT"
Türkiye'de Dünyayı bisiklet ile dolaşan ender turculardan biri olan Olcay Güzel'in kendi web sitesi olan "http://seyrupedal.com" sitesinde yayınladığı ve Asya turunda kullanmış olduğu "Surly LHT" model bisikleti tanıtan makaleyi istifadenize sunuyoruz.

Bisikletle ilk haşır neşir olduğum zamanlarda Taksim’de bir bisiklet görmüştüm. Siyah renkli, kelebek gidonlu bir bisikletti. Muhtemelen yabancı bir gezgine ait olan bu bisiklete hayran hayran bakakaldığımı hatırlıyorum. Bisikletin markası; Surly Long Haul Trucker’di.

Asya ülkelerine yapacağım bisiklet turunda Dahon marka katlanır bisikletimle yola çıkmış, ama sonrasında yaşanan aksilikler sonucunda gezgin dostuBiltepe‘nin maddi desteği sayesinde hayalini kurduğum bisiklete yıllar sonra kavuşmuştum.
Surly

Bisikletin vites grubu; Shimano SLX M670 3×10
slx
SLX vites sistemini ilk defa bu turda kullandım. Şu an Hindistan’da yani dokuzuncu ülkdeyim ve yol boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ayna kol dişli sayısı 42-32-24; alışık olduğumuz 44 dişli sayısı yerine 42 kullanılmış. Dağ bisikletleri için tasarlanan bu sistemde, yarışlarda hızlı vites değişimlerinde zincirin atmasını önlemek için 42 dişli sayısı uygun görülmüş. Her ne kadar yarışta değil turda olsam da şu ana kadar bir kere olsun zincir atmadı. Daha önce kullandığım bisikletimden biliyorum, özellikle rampa çıkarken zincirin atması gerçekten sinir bozucu bir durum oluyordu. 10′lu vites sisteminin tek bir dezavantajı var o da Asya ülkelerinde yedek parça bulma konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Örnek olarak, uygun bir zincir bulamadığımdan Nepal’e gelen bir arkadaşıma SLX zincir sipariş etmiştim. Ekstra bir zinciri de ayrıca yanımda taşıyorum. Bu sistemde 11-36 ölçülerinde ruble kullanıyorum. 4-5 günlük yiyecek ve 10 litre su taşıdığım Tacikistan’ın zorlu ramplarını bu ruble sayesinde zorlanmadan aşabilmiştim.

Evet, bisikletin en önemli kısmına geldik. Jant seti. Peki neden önemli? Çünkü Gürcistan dağ yollarında ve Özbekistan’da olmak üzere toplam sekiz adet jant teli kırmışlığım var. Bu konuda oldukça kötü bir deneyimim oldu. Sonradan sipariş ettiğim yeni jant setiyle Tacikistan’ın yolu olmayan yollarında sorunsuz olarak pedallayabilmiştim.

Jant: Rigida Sputnik Heavy Use 36 Delikli
Jant telleri: DT Swiss Competition Tour Double Butted 2.1
Ön-Arka Göbek: Shimano XT M785 36D
XTHUB
Özbekistan ve Tacikistan’da birlikte yol aldığım veya rast geldiğim turculular genellikle Shimano’nun LX göbeklerini kullanıyorlardı. Aralarında XT göbek kullananı görmedim. Nedenini sorduğumda XT göbeklerin hem pahalı hem de LX göbeklere göre dayanımın daha zayıf olduğunu söylediler. XT göbekleri yıllardır kullanan arkadaşlarım var ve herhangi bir olumsuz şey duymadığım gibi XTR göbekle Asya turunda 9.000 km.’yi geride bırakmış bir arkadaşım var. Açıkçası eğer Türkiye’de bulunsaydı ben de LX göbek taktıracaktım ama bana sunulan tercihlerin biri Deore diğeri de XT göbekti. Ben de XT’yi tercih ettim.

Fren kollarında Shimano’nun LX BL-M 57 modelini kullanıyorum.
lxx

Fren bacakları; Shimano XT BR-T780.
xtb
Bu fren takımı hakkında söyleyecek çok bir sözüm yok, çünkü oldukça güçlü frenleme yapıyorlar. Fren pabuçlarında da XT’nin kendi orjinal fren pabuçlarını kullanıyorum ve yanımda da yedeklerini taşıyorum.

Ön ve arka bagajda Surly’nin kendi üretimi olan çelik bagajları kullanıyorum.

Ön bagajın kapasitesi: 32 kg.
Ağırlığı: 1.382 gr.
Boru çapı: 10 mm.

Surl

Arka bagajın kapasitesi: 36 kg.
Ağırlığı: 1.260 gr.
Boru çapı: 10 mm.
srrr

Bagajlar piyasada satılan çelik bagajlara kıyasla daha ağırlar ama her türlü yol şartlarında sizi yolda bırakmayacak kadar da sağlamlar.

Bu turda Schwalbe’nin Marathon Plus Tour (26×2.00) teker modelini tercih ettim. Hem katlanır bisiklette hem de daha önce kullandığım Merida marka bisikletimde Schwalbe’nin Marathon Plus tekerini kullanmış ve oldukça memnun kalmıştım. Güzergahımda dağ yolları mevcut olduğundan bu sefer Marathon Plus Tour modelini denemeye karar verdim. Lastiğin ağırlığı 1.100 gr. ve 130 kg. kadar yük taşıma kapasitesi var.
lastik
Asfalt yolda olduğu kadar özellikle engebeli arazide de lastiğin performansı oldukça iyi. Patlamaya karşı ve dayanım bakımından Schwalbe’nin sitesinde en üst değerde gösteriliyor. Şu ana kadar da bir kez olsun patlamadı. Lastiğin bence tek eksi yanı var o da sıcak havalarda asfaltta çok ses çıkartması.

Tacikistan’ın Vakhan Vadisi’nde yollar irili ufaklı keskin taşlarla kaplıydı. Bu yolda lastikler tabiri caizse haşat oldu, ama daha kendisiyle binlerce km.’lik yolumuz var:)
Lastiky

Bisikletin diğer önemli olan parçasına gelelim, yani seleye:) Kullandığım sele, Brooks markasının B17 Standart modeli. Bu seleden memnun olan kadar memnun olmayan bir çok insan var. Ben memnun olanlar arasındayım.
Brooks

Kadro: Surly Long Haul Trucker 54 cm.
Gidon Boğazı: Uno 110 mm
Furç Takımı: Neco Rulmanlı
Sele Borusu: Amoeba Scud
Aynakol: Shimano SLX M670 42/32/22 10V
Vites Kolu: Shimano SLX SL-M670 10V
Orta Aktarıcı: Shimano SLX FD-M670
Arka Aktarıcı: Shimano SLX RD-M670 10V
Ruble: Shimano Deore CS-HG62 11-36 10V
Jant: Rigida Sputnik Heavy Use 36 D
Jant telleri: DT Swiss Competition Tour Double Butted 2.1
Ön-Arka Göbek: Shimano XT M785 36D
Tekerler: Shimano Marathon Plus Tour 26×2.00
Sele: Brooks B 17 Standart
Ön Bagaj: Surly CroMoly Steel (Kapasite: 32 kg.)
Arka Bagaj: Surly CroMoly Steel (Kapasite: 36 kg.)

Surly

Yazının başında da bahsettiğim gibi, can yoldaşım yıllardır hayalini kurduğum bir bisikletti. Her türlü arazide birlikte yol aldık:) Çok rahat ve keyifli bir sürüşü var. Uzun yıllar boyunca kendisiyle yollar çok daha keyifli olacak:)
olcayguzel

Tacikistan, Akbaital Geçidi. İrtifa: 4.655 m.
DCIM100GOPRO

Kaynak: http://seyrupedal.com/surly-lht/