• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Vaude -"Discover Box"

"Vaude" markasının "Discover Box" modeli hakkında aşağıdaki inceleme yazısı Melih Akdoğan'a ait  https://melihakd.wordpress.com/ isimli siteden alınmıştır.

Turlarımızda en çok açılıp kapanan, kişisel eşyalarımızı, telefonlarımızı, kamelarımızı koyduğumuz bu çantalar eğer iyi seçilmesse maddi ve manevi açıdan bizi üzebilir. Bu yazı dizisinde  farklı modelden bahsedeceğim. Bunları birbirinden ayıran özellikler nelerdir göreceğiz.

Gidon çantası nedir, ne işe yarar diye düşünecek olursak öncelikle büyük bir ihtiyaçtır. Turlarımızda yada günlük gezilerimizde çok sık kullandığımız eşyaları anlık olarak çıkartıp işimizi gördükten sonra elimizin hemen altında bulunan bu çantaya koyabiliriz. Telefon, kamera gibi cihazları cebimizde taşımak bizim için hem yorucu ve rahatsız edici hemde risklidir. Pedal çevirirken bizi rahatsız edebilir, cebimizden düşüp kırılabilirler. Uzun turlarda gördüğümüz bir manzarayı hemen fotoğraflamak isteriz. Ön gidon çantamız yok ise muhtemelen kameramızı yan çantalarda taşıyoruzdur. Bunun için bisikletten inip çantamızı açmamız gerekir. Tabi bu sırada bisikletin park ayağını indirmeliyiz, çantamızı açıp kameramızı çıkarmamız gerekir. Epey zaman kaybettik değil mi ? İşte bu noktada ön gidonun önemi anlaşılır hale geliyor. Çok çok uzun turlarda birde üzerine harita koyabilir yada solar sarj aletimizi sabitleyebiliriz. Bununlada bitmiyor. Bir markete girerken yada kısa süreli bisikletten ayrılırken bunu çıkartıp omzumuza asabiliriz. Böylece paramız, pasaportumuz, cüzdanımız,  telefonumuz ve kameramız hepsi beraber bizimle gelmiş olur. İşte bu yüzden ön gidon küçük ama etkili bir çantadır.

Vaude Discover Box

Vaude’nin en üst düzey çantasıdır. Tasarımı gayet basit, kullanımıda oldukça kolaydır. Bu çanta tek gözlüdür üzerinde herhangi bir fermuar yada cep mevcut değildir.

vaude-discovery-box-handlebar-bag

Çanta resimde de gördüğümüz gibi üzerine harita kabı ile beraber gelmektedir. Bağlantısı Ön ve arka köşelerinde çıtçıt diye tabir edilen birbirine geçen küçük metal düğmeler ile sağlanmakta. Çantanın açılıp kapanma şeklide böyle. Bisiklete bindiğinizde sizin tarafınızdan diğer tarafa doğru açılmakta. Çıt çıt olayı ortada kalmış gibi. Fermuar sistemleri zamanla bozulmaya yüz tutarken, velcro bantlar (cırt cırt diyelim bunada :) ) uzun süreli kullanımlarda özelliğini kaybetmeye başlıyor. En iyisi ne diyecek olursanız bana göre Ortlieb ın yeni sistemi mıknatıs gayet güzel.

IMG_3903_800x600

 Çantanın yapısı Goretex kumaşa benziyor. Plastik yada membran hissi vermiyor.  Discover modellerinin çantalarıda aynı kumaştan yapılmış. Su geçirme olayı yok. Su tanecikleri üzerinde yuvarlak yuvarlak kalıp bir oraya bir buraya yuvarlanıyorlar. Kumaş yapısı sızıntıya izin vermiyor.  Sitesinde şöyle bir açıklama yer almakta ”welded with UltraSeamTech technology for ultra waterproof protection” yani Ultra su geçirmezlik için ultra dikiş teknolojisi ile kaynak yapıldı.

Çantanın içine baktığımızda güzel bir gri kumaş ile kaplama yapmışlar. Kir, pislik tutacak türden birşey değil. Bu konu önemli başka kullandığım bir çantada bununla ilgili problemler yaşamıştım. İç kısımda Velcro bant ile ayrılabilen cüzdanımsı birşey yapmışlar. Çantayı ilk açıp geldiğimde. Lan vallahi yapmışlar demiştim. Ben turumda şöyle bir problem yaşamıştım. Kullandığım cihazların kablolarını ön gidonda bir arada tutmayı bir türlü başaramamıştım. Lan keşke bi çantası olsada oraya koysam diyordum. Düşünün turda bir restorantta durdunuz ve fırsattan istifade yarım saatte olsa cihazlarınızı sarj etmek istiyorsunuz. O kablo nerde bu kablo nerde diye çantaları 4 dönmektense hepsini bir arada ve ön gidonda tutan bu çanta organizer olayına büyük soluk getiriyor. Aslında bu çantanın para kesesi olarak yapıldığını düşünüyorum. Velcrosunu çıkartıp hemen biryerde ödeme işlemi yapmak için gayet kullanışlı.

IMG_3904_800x600

Bisiklete bağlantı aparatına baktığımızda ise 26 ve 31.8 gidon boğazları için 2 farklı kelepçe var. U şeklinde olan bu parçaları gidondan geçirip uçlarına çantayı taktığımız kafayı geçirip 4 vida yardımı ile sıkıyoruz.  Şimdi sıktık bunun montajı bitti mi bitmedi. Biliyorsunuz ne kadar sıksakta ağırlıktan ve titreşimden gidonun da boyalı olmasından dolayı bu plastikler yavaş yavaş aşağıya kayıyor. Bunun önüne geçmek için çelik bir telin üzerinden silikon geçirmişler bunu gidonun altından geçirerek aparata takıyoruz. Böylelikle . Çanta bağlantısı gidondan destek alarak aşağıya kaymıyor. Güzel  çözüm . Çantanın aparata bağlanıp sökülmesinide bir video ile göstermeye çalıştım.

Çantanın yanında gelen harita kabında da ince çalışmışlar. Alman mühendiliği gözünüzü seveyim. İçine harita sokup çıkarmanız için yapılan ağız plastik bir fermuar. 2 yan plastik şeridi birbirine geçiriyor ve birbirinden ayrıyor. Çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

IMG_3905_800x600

Çantanın önünde yine vaude simgesini reflektör olarak kullanmışlar. Reklam reklamdır :)

Çantanın Teknik Özellikleri

100% Polyester 450 D Proof Polyurethane coated

775 gram

6 litre

20 x 27 x 16 cm

3 yıl garanti

Kaynak: http://melihakd.wordpress.com/2014/01/17/gidon-cantalari-incelemesi-vaude-discover-box/