• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Vaude - "Discover Pro Back"

"Vaude" markasının "Discover Pro Back" modeli hakkında aşağıdaki inceleme yazısı Melih Akdoğan'a ait  https://melihakd.wordpress.com/ isimli siteden alınmıştır.

Tur çantaları arasında 2 marka arasında inanılmaz rekabet vardır. Bunlardan biri Vaude diğeri ise Ortlieb tır. Bu yazımda Vaude çantalarının temel özelliklerinden bahsederken 2 marka arasında ki belirgin farklara da dikkat çekeceğim.

Tur çantalarının mercedes ve bmw si olarak bilinen bu markalar tamamen profesyonel turcular için üretilmiş ve tamamen performansa yönelik yapılmıştır. Verdiğiniz para çok gibi görünsede bir önceki yazımda bahsettiğim gibi uzun vadede hakkını fazlasıyla vermektedir.

Vaude Discover Pro Back

Bu çantaları henüz pek kullanan görmediğimden ve  Ortlieb ın Bike-Packer modelinin istediğim rengini ülkemizde bulamadığımdan dolayı Vaude markasına geçiş yapmış oldum. Böylelikle hem istediğim tipte bir çantaya sahip oldum hem de sizleri bilgilendirmiş olacağım. Bu çantaları henüz pek kullanmadım sağlamlığı malzeme kalitesi hakkında henüz yorum yapmam için erken fakat genel özelliklerini sıralamaya çalışacağım.

Çanta hissiyat olarak bir plastik yada membrandan daha çok kumaş havası veriyor. Sanki goretex bir montta elinizi gezdiriyorsunuz gibi geliyor. Biraz ince gibi geldi, bir yere takıldığında sanki hemencecik yırtılacakmış gibi.

vaude-discover-pro-p_902731vb

Yine bağlantı noklarından başlayacağım. Çantaların bağlantı parçaları Ortlieb a oranla biraz daha zayıf gibi durmakta. Bu da bende kırılacağı hissiyatı yarattı. İlerleyen dönemde ne olur bilemem. Çantaların sallanmaması için farklı bagaj tipleri için takılan aparatlarının Ortlieb tan kat ve kat iyi olduğunu söyleyebilirim. Her kalınlık için farklı renkte aparatlar üretilmiş ve bunları taktığınız zaman kanca ile tamamen bütünleşiyor. Ortlieb aparatları gibi sallantıda durmuyor. Uçlarının yamulmasıda söz konusu değil.

IMG_3887_800x600

Bağlantıları bagaja göre ayarlamak için alyan anahtara ihtiyaç durmuyorsunuz. Bence bir artı olarak bunu söylemek gereksiz çünkü bagaja bir kere ayarlamanız bir ömür aynı yerde kullanmanıza yetiyor. Çantaya bagaj demirine takma olayını ise tamamen çözmüşler. İlk gördüğümde oldukça hoşuma gitmişti. Çantayı bisikletin bagajına koyduktan sonra azıcık ileri itmeniz çantayı kitliyor. Bunun tek açılma yöntemi kancalara bağlı ipi çekmeniz. Çektiğim video da bunu izleyebilirsiniz.

Çantayı kapatma yöntemi benim sevdiğim tarzda. Eşyalarınızı doldurup büzgülü ağzını çekiyorsunuz ve üst kapağı kapatıyorsunuz. Bu çantanın hacminden daha fazla faydalanmanızı sağlıyor. Fazla doldurmuş olsanız bile büzgülü iç astar eşyaları sıkıştırıyor ve üstten kapanan kapakta kemerlerle ayarlandığı için herşey sıkı sıkıya duruyor. Fakat katlamalı çantalara göre biraz daha korumasız. Çünkü içine böcek, aşere vs. girebilmesi daha kolay.

DSC07056

Çanta bir ana göz ve 2 dış cepten oluşmakta. Dış ceplerden biri kapağın kendisi aslında buna içeriden astar ekleyerek kapağı göz haline getirmişler. Diğer dış gözde tam gövdede bulunmakta. Çok fazla bir alan değil ama benim çanta organizasyonuma göre bana yetiyor.

Çantanın arka kısmını yani bisiklete taktığınızda tekerleğe bakan kısmı komple plastik bir parçadan üretilmiş. Bu çantayı bir adım öne geçiriyor. İnanılmaz sağlam ve tekerden gelen çamura suya karşı amansız bir mücadele örneği.

discover_pro_back_2-600x600

Çantanın her iki yanında Reflektör mevcut. Vaude kendi simgesini reflektör olarak kullanmış. Gayette hoş olmuş.

IMG_3835_800x600

Çantada beğenmediğim bir noktada yine bağlantı kancaları gibi malzeme yönünden beni tatmin etmeyen alt sabitleme kancası oldu. Biraz ince gibi geldi. Ortlieb ile yan yana konduğu zaman farkı açıkça görebiliyorsunuz. Fakat bu alt kancaya verebileceğiniz açı ortlieb classic e göre biraz daha fazla.

IMG_3892_800x600

Çantanın klipsleri ortlieb çantalara göre biraz daha küçük. Bunları açarken ortlieb çantalar gibi tek hamlede açmak daha zor.  Küçük olması ileride kırılma parçalanma gibi sorunlar yaratır mı henüz bilemiyorum fakat tecrübe edindikçe göreceğiz.

Teknik Özellikleri

100% Polyester

52 litre

1800 gr (çifti)

450D polyester proof

Çantanın artı ve eksi yönlerini sıralayacak olursak

Artı yönleri

-Eşyalarınızı organize edebileceğiniz 2 adet cep

-Klips sistemi ile kolay açma kapama

-Arka kasanın sağlamlığı

-52 litrenin sağladığı bolca hacim

-Alyansız ayar yapabilmeniz

-Kolay açılabilen güvenilir kancalar

Eksi yönleri

-Yedek parça bulma zorluğu

-İnce kumaş(henüz test etmedim fakat yırtılabilir)

Kaynak: http://melihakd.wordpress.com/2014/01/12/tur-cantalari-incelemesi-vaude-discover-pro-back/