• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Vaude - "Aqua Back Plus"

Tur çantalarının en yaygın kullanılan modellerinden biri olan "Vaude" markasının "Aqua Back Plus" modeli hakkında aşağıdaki inceleme yazısı Melih Akdoğan'a ait  https://melihakd.wordpress.com/ isimli siteden alınmıştır.

Vaude Aqua Back Plus

Bu çantaları yaz günü yapacağımız tur da kız arkadaşım kullanacak. Bu çantaların hem yeterli hacimde dış gözü var hemde litre olarak büyükler. Zahide turda sadece arkada çanta kullanacak olmasından dolayı tercih sebebimiz oldu.

Çanta hissiyat olarak membran havası veriyor. Ortlieb classic çantalar ile aynı. Malzeme kalınlığıda hemen hemen aynı. Arada hiç bir fark göremedim.

images

Diğer yazımda incelediğim Vaude Discover Pro ile aynı bağlantı ve arka kasaya sahip olduğu için o kısmı aynen kopyalıyorum.

Yine bağlantı noklarından başlayacağım. Çantaların bağlantı parçaları Ortlieb a oranla biraz daha zayıf gibi durmakta. Bu da bende kırılacağı hissiyatı yarattı. İlerleyen dönemde ne olur bilemem. Çantaların sallanmaması için farklı bagaj tipleri için takılan aparatlarının Ortlieb tan kat ve kat iyi olduğunu söyleyebilirim. Her kalınlık için farklı renkte aparatlar üretilmiş ve bunları taktığınız zaman kanca ile tamamen bütünleşiyor. Ortlieb aparatları gibi sallantıda durmuyor. Uçlarının yamulmasıda söz konusu değil.

IMG_3887_800x600

Bağlantıları bagaja göre ayarlamak için alyan anahtara ihtiyaç durmuyorsunuz. Bence bir artı olarak bunu söylemek gereksiz çünkü bagaja bir kere ayarlamanız bir ömür aynı yerde kullanmanıza yetiyor. Çantaya bagaj demirine takma olayını ise tamamen çözmüşler. İlk gördüğümde oldukça hoşuma gitmişti. Çantayı bisikletin bagajına koyduktan sonra azıcık ileri itmeniz çantayı kitliyor. Bunun tek açılma yöntemi kancalara bağlı ipi çekmeniz. Çektiğim video da bunu izleyebilirsiniz.

Çantanın kapanma şeklini biraz farklı yapmışlar. Bu noktada tek bir seçeneğiniz var. Dürüm gibi sardıktan sonra 2 erkek klipsi yanlarda bulunan dişi bağlantılara takıyorsunuz. Bunun şöyle bir dezavantajını gördüm. Eğer çok dolum yaparsanız klipsler bağlantı noktalarına yetişmiyor.

18 Vaude Aqua Pro and Aqua Plus

Çanta bir ana göz ve bir dış cepten oluşmakta. Dış cep 3 litre iç cep yaklaşık olarak 23 litre. Dış cep kullanış olarak gayet iyi düşünülmüş. Yine aşağı doğru sarıp üstten sarkan kancalı ipi cep üstündeki halkadan geçiriyorsunuz.

IMG_3897_800x600

Çantanın her 2 yanında Vaude simgesi taşıyan reflektörler mevcut. Discover plusta bahsettiğim arka sabitleme kancasının ince olması aynı malzemenin bu çantada kullanılmasından dolayı bundada mevcut. Sorun yaratırmı henüz bilmiyorum fakat farklı 2 marka arasında gözle görülür bir malzeme farkı var.

Çantada bahsetmek istediğim değişik bir ayrıntı var. Çantaların arka kısmında mandalları açmak için kullandığımız ipin orada çelik bir tel mevcut.  Normalde çantaları taşırken kanca ipinden tutarız. Çelik kancadan tutalımda onlar yıpranmasın diyemi yapıldı yoksa bisiklet üstünde iken 2 kancayı birbirine kilitleyip yada park halinde buradan bisiklet kilidi geçirip çalınmasını engelleme amaçlımı yapıldı bilmiyorum fakat her 2 amacada hizmet edebilir. İnce ama güzel bir ayrıntı düşünmüşler.

IMG_3899_800x600

Teknik Özellikler

100% Polyester

1000 D Thermoplastic Polyurethane coated

51 Litre

2100 gram

Çantanın artı ve eksi yönlerini sıralayacak olursak

Artı Yönleri

-Kolay malzeme ulaşımı ve organizasyonu için büyük dış göz

-Çelik halatın 2 farklı getirisi

-Büyük hacim

-Kolay açılabilir kancalar

-Sağlam arka kasa

Eksi Yönleri

-Sadece yanlara kilitlenebilmesi

-Yedek parça bulunabilirliğinin zor olması

Kaynak:https://melihakd.wordpress.com/tag/tur-cantalari-inceleme/