• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone

Ortlieb - "Backroller Classic Pannier"

"Ortlieb" markasının "Backroller Classic Pannier" modeli hakkında aşağıdaki inceleme yazısı Melih Akdoğan'a ait  https://melihakd.wordpress.com/ isimli siteden alınmıştır.

Uzun yol denince akla ilk gelen şey çantalarla donatılmış bir bisiklettir. Bu çantalar ile evimizi resmen yanımızda taşırız. İlk başlayanlar için önemli olan nokta fiyat olsa da olaya uzun vadeli baktığımız zaman aslında fiyattan ziyade sergilediği performasa dikkatimizi yöneltiriz.  Ben kendi yaptığım turlara başlamadan önce küçük bir araştırma yaparak heybe şeklinde olan çantalar dan uzak durmamız gerektiğimi hemen anlamıştım.  Bu yazı dizisinde anlatacağım çantalar bagaj demirine kitlenebilen, tek tek takılabilençantalardır.

Ortlieb Backroller Classic Pannier

Bu çantaları Avrupa turu boyunca kullandım. Yaklaşık olarak 5000 km üzerinde kullandığım çantalar ile epey tecrübe edindim. Çanta yapı olarak kalın  membran kaplamalı bir kumaşa sahip.  %100 su geçirmez bir çantadır. Hacim olarak 20 litredir.

images

Çantanın bağlantı noktaları epeyce sağlam. Kaza yapmama rağmen en ufak esneme yamulma çatlama meydana gelmedi. Bagajın bağlantılarını alyan3 yardımı ile istediğiniz hizada ayarlayabiliyorsunuz. Çantanın içinde gelen farklı bagajlara takmanızı sağlayan aparatların pek kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim. Belli bir zamandan sonra sivri uçları yamularak bagaja girmemeye başlıyorlar. Daha uzun kullanımlarda da gevşeyip düşmeye başlıyorlar. Kancaların bagaja kilitlenme sistemi gayet kullanışlı. Kancayı bagaja taktıktan sonra çantayı taşıdığınız ipi serbest bıraktığınız anda alttan gelen bir plastik aparat tamamen kapalı bir sistem oluşturuyor. Bunun da çok çok büyük kazalar yapmadığınız taktirde bagaj demirinden kurtulması imkansız.

IMG_3873_800x600 IMG_3876_800x600

Kancanın içinde gördüğünüz küçük parça daha küçük bagajlar için aparat. Ben bu çantaları ön bagajda kullandığım için ona uygun olan en küçük parçayı taktım.

Çantalarını doldurduktan sonra 2 farklı tipte bağlayabiliyorsunuz. Birincisi dürüm gibi sardıktan sonra her 2 ucunu birbirine takabilirsiniz. Yada kemeri ile çantanın alt kısmında ki bir kancadan geçirerek takabilirsiniz. Bunların arasında ne fark var derseniz, eğer çantayı çok doldurduysanız belli bir noktadan sonra 2 uç birbirine yetişmiyor. 2. yöntem yani kemer ile istediğiniz gerginlikte ayarlayıp çantanızı kapayabiliyorsunuz. Eğer az doldurduysanız 1. yöntemi tercih etmenizi öneririm çünkü kemer ile kullanımı biraz daha zor.

images IMG_3883_800x600

Ortlieb ın bu modelinde tek göz bulunmakta. Eşyalarını organize etmeyi sevenler için biraz kullanışsız gibi durabilir fakat ben turlarımda muhakkak bir çift çantayı çok gözlü olan modellerden seçtiğim için bu çantaları genelde az kullanılan yada günde bir kaç kez açmam gereken eşyalar için(çadır, tulum ocak vs.) kullanıyorum. Çantaların içinde fileli bir cepte bulunmakta fakat bunu daha çok dosya belge için kullanabilirsiniz.

images (1)

Çantaların  her 2 yanında görünmenizi sağlayan reflektörler bulunmakta. Bu çantalar bisikletinize bağlı iken reflektör yelek giymenize gerek yok diye düşünüyorum.

IMG_1325_800x600

Çantanın Teknik özellikleri

Ağırlık 1900 gr.

40 litre

QL1 bağlantı sistemi

Çantanın artı ve eksi yönlerini sıralayacak olursak

Artı yönleri

-Aşırı sağlam bir kumaşa sahip

-2 farklı biçimde kullanıma izin veren bağlama yöntemi

-Tek gözden oluşmasının verdiği direnç

-Kolay yedek parça bulunabilmesi

-Çantaya suluk kafesi yada sırt çantası aparatı bağlanabilmesi

Eksi yönleri

-Göz olmaması sonucu organize edememeniz

-Alt sabitleyecinin sınırlı açılara izin vermesi

-Sadece kanca köklerinin bağlandığı yerde plastik olması. Çantaya direnç veren plaka içeriden sağlanmış.  Kancaların köklerinin bağlandığı yer zamanla esniyor.

Kaynak: http://melihakd.wordpress.com/2014/01/11/tur-cantalari-inceleme-ortlieb-backroller-classic/