• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com//bisikletgezginleri/
  • https://plus.google.com/u/0/b/107516277403061028674/107516277403061028674/posts
  • https://www.twitter.com//Gezginone
Recumbent (Yatay) Bisikletler
AVANTAJLARI:

Aerodinamik ve Hız

Normal bisiklete nazaran daha alçak olması sebebiyle %10-20 daha az rüzgâr direncine maruz kalıyor ve bu sayede daha az enerji sarfiyatı sağlıyor. Rüzgâr önden geldiğinde recumbent üstünde olduğunuza şükrediyorsunuz. Bu aerodinamik yapı sayesinde inişlerde ve düz yollarda maksimum ve ortalama hızlarınız şimdiye kadar tecrübe ettiklerinizden daha fazla oluyor.

Konfor

Öyle bir yaslanma pozisyonu daha önce bisiklet üzerinde tatmadığınız bir konfor sağlıyor. Vücudunuzun üst kısımlarında herhangi bir kasılma ya da gerginlik; boyun, kollar, bilekler, eller, omuzlar gibi kritik noktalarda herhangi bir ağrı olmuyor. Daha az acı, daha çok keyif…

Sağlık

İkimiz de kronik sırt ve boyun ağrısından mustaribiz maalesef. Recumbent bisiklet pozisyonu bunları normal bisiklete göre daha hafif geçirmemizi sağlıyor. Ayrıca bacak pozisyonu, neredeyse baş ile aynı yükseklikte olduğu için kalbe kan akışı daha kolay sağlanıyor, nefes almak kolaylaşıyor ve daha az güç sarf ediliyor.

Bisikletçi İçin Güvenlik

Bisikletin alçak olması ve kütle merkezinin yere yakın olması, bisikletçinin düşüşünün kötü sonuçlarını bariz bir şekilde azaltıyor. Düşme durumunda bisiklet yana yatarken, çantalar yere yakınlıktan dolayı bisikletçiden önce yere değdiği için düşüşü yumuşatıyor.

Bisiklet için Güvenlik

Recumbent bisiklet sürmek için pratik yapmak gerekiyor. Çalan kişi kaçmaya çalışırken, siz yürüyerek ona yetişebilirsiniz:)

Görüş Açısı

Sürekli asfalta değil de boynunuzu zorlamadan geçtiğiniz manzaraya bakabilmek ne büyük bir keyif…

DEZAVANTAJLARI:

Fiyat ve erişilebilirlik

Az miktarda ile üretilmesi, fiyatının normal bisikletin fiyatından çok daha fazla olmasına neden oluyor. Dünyada çok az sayıda üreticisi ve distribütörü olduğundan, denemek ya da almak çok zor olabiliyor.

Tırmanış

Tam bir dezavantaj olmasa da farkında olmanız gereken bir konu. Zorlu koşullarda, normal bisikletlerde olduğu gibi ayağa kalkıp pedal üstünde süremiyorsunuz. Ama diğer taraftan, recumbentlerde bu tarz bir kuvveti koltuktan alıyorsunuz. Arkanıza sıkı yaslanarak pedalları itebiliyorsunuz. Sonuç itibariyle tepeye ulaştığınızda yatar pozisyonunuz sayesinde daha rahat nefes aldığınız için daha az yorgun hissediyorsunuz.

Manevra

Recumbent bisikletlerin daha büyük bir dönüş çapına ihtiyacı var. Düşük hızda ve dar manevralar, dengelemeyle birleştiğinde zor olabilir. Ama bu, sadece şehirde binmek ve trafiği takip etmek zorunda olduğunuzda bir sorun yaratıyor.

Başlangıç ve Denge

İlk defa bir recumbent sürmek, denge meselesi ve öğrenilmesi gereken bir vasıftır. “Normal bisiklete biniyorum, bunu da ilk seferde sürebilirim” yanılgısı bizim de ilk başta düştüğümüz bir hataydı. İlk başta arkanızda güvenebileceğiniz deneyimli birinin sizinle ilerlediğini bilmek, öğrenmek için en iyi yol. Bu şekilde birkaç sürüş, genelde yeterli oluyor. Başlangıçta vücudunuzun şeklini değiştirerek bisikletin dengesine yardımcı olmayı başaramadığınız için küçük manevralar zor olabiliyor.

Çerçevenin Uzunluğu

Bazı recumbentler, normal bisikletlerden daha uzun oluyor. Bu sebeple bisikletleri kargolarken ya da araçlara koyarken sıkıntı olabiliyor. Ayrıca direksiyon ile tekerler arasındaki mesafe, km sayaçları için problem olabiliyor.

Görünmez Olamamak

Bisikletle seyahat etmek zaten size ucube gözüyle bakılmasına neden olurken, recumbentle seyahati hayal edin. Sıkça sorularla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Gerçi biz bunu insanlarla tanışmanın en kolay yolu olduğu için avantaj olarak sayıyoruz.

Gökben Bağcı Ayme ve Nicolas Ayme çifti 2014 te Fransa'dan başladıkları dünya turunda bu bisikletleri kullanıyorlar. Dört yıl sürecek turda bisikletleri ile toplam 50.000 km yol katedecekler. Gezi ve makalelerini takip etmek isteyenler için Link: http://www.frogsonwheels.net/tr

Rucumbent bisikletlerin üç ve dört tekerlekli versiyonlarıda bulunuyor.

Türkiye' de Rucumbent sahibi olmak:2014 yılında Bursa'da Bahadır Eği ve Özcan Akyazı isimli iki mühendis arkadaş üç tekerlekli bir recumber ürettiler. Şu anda "Trikeverde" markası ile tarafından "recumbent trike"adı verilen 3 tekerlekli ve yatarak kullanılan gezi bisikletlerinin tasarımının yapılması ve yerli olarak seri üretiminini yapmaktalar.  İlgilenen bisikletseverler aşağıdaki link ve iletişim adreslerinden ilgili kişilere ulaşabilirler.

http://www.trikeverde.com/

DSD Mühendislik-Robotek Makina
Akva Sanayi Sitesi 81.Sk.No.1/V
NilÜfer/BURSA

Bahadır Eği /Elektrik Mühendisi
e-mail:bahadiregi60@yahoo.com
Cep:0533 432 33 89

Özcan Akyazı/Makina Mühendisi
e-mail:akyazi.ozcan@gmail.com
Cep:0532 337 14 57


 
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      4235 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın